Har du koll på alla kändisarna på Instagram? – Lista

Själv följer jag inte överdrivet många kändisar på Instagram. Jag har ändå roat mig med att sätta ihop en lista på 77 svenskar ”kända från TV” som finns med publika konton på Instagram.

Med kändisar på Instagram är det lite som med trattkantareller i skogen. Det kan vara svårt att hitta den första. Men hittar man en så hittar man oftast många. Fler än man behöver till och med. Precis som med trattisarna!

Det är nämligen så att kändisarna i hög utsträckning följer varandra. Så genom att kolla igenom vilka konton en viss kändis följer hittar du snart fler kända namn. Och sådär kan man surfa runt bland kontona nära nog hur länge som helst.

På den här listan följer jag själv just nu bara några få personer. När jag gjorde listan utgick jag från Camilla Läckberg och sen surfade jag runt för att hitta resten.

(För undvikande av missförstånd. Det är inte alltid så att föregående namn följer nästa.)

Camilla Läckberg: @lackberg

Mikael Bindefeld: @micaelbindefeld

Ulrika Nilsson: @fotogenique

Zara Larsson @zaralarsson

Frans Jeppsson Wall @fransbyfrans

Tilde de Paula: @tildedepaula

Sofia Wistam: @sofiawistam

Carolina Gynning: @misscarolinagynning

Josefine Sundström: @josefinesundstrom

Fredrik Wikingsson: @fwikingsson

Sarah Dawn Finer: @sdfmusic

Anja Pärson: @anjaparson

Felix Herngren: @flxherngren

Pernilla Wahlgren: @pernillawahlgr1

David Hellenius: @davidhellenius

Jenny Strömstedt: @jennystromstedt

Izabella Scorupco: @izabellascorupco

Richard Herrey: @richardherrey

Efva Attling: @efvaattling

Eva Dahlgren: @evgud

Gry Forssell: @gryforssell

Adam Alsing: @adamalsing

Sofi Fahrman: @sofifahrman1

Martin Melin: @themartinmelin

Hannah Graaf: @hannahgraaf

Filip Hammar: @larsfiliphammar

Josefin Crafoord: @josefincrafoord

Magnus Uggla: @kunguggla

Nanne Grönvall: @nannegronvall

Özz Nujen: @ozznujen

Amy Diamond: @itsamydiamond

Plura Jonsson: @plurajonsson

Andres Lokko: @andreslokko

Kristian Luuk: @kristianluuk

Staffan Dopping: @staffandopping

Gina Dirawi: @ginadirawi

Charlotte Perrelli: @laperrelli

Agneta Sjödin: @agnetasjodin

Johan Rheborg: @canvisnous

Elin Kling: @elinkling

Andreas Lundstedt: @alundstedta

Annika Jankell: @annikajankell

Niclas Wahlgren: @niclaswahlgren

Britt Ekland: @brittekland

Peter Jöback: @peterjoback

Maja Ivarsson: @soundsmaja

Nicklas Strömstedt: @poptonten

Markus Krunegård: @markus_krunegard

Veronica Maggio: @veronicamaggio

Lykke Li: @lykkeli

Josef Fares: @joseffares

Linda Lampenius: @lindalampenius

Paulo Roberto: @1paolo2

Emma Wiklund: @emmaofstockholm

Maria Montazami: @mariamontazami

David Batra: @davidbatra

Danny Saucedo: @dannysaucedo

Ebba von Sydow: @ebbavonsydow

Patrick Ekwall: @patrickekwall

Tomas Brolin: @tomasbrolin11

Malin Berghagen: @mberghagen

Kristin Kaspersen: @kaspersen

Karl-Petter Thorwaldsson: @karlpetter64

Veronica Palm: @palmveronica

Karin Enström: @forsvarsministern

Göran Hägglund: @goranhagglundkd

Leif Pagrotsky: @pagrotsky

Anna Brolin: @annabrolin

Carina Berg: @carinabergluuk

Annika Lantz: @lantz68

Yohio: @yohio

Robin Stjernberg: @stjernbergrobin

Peter Kondrup: @pkondrup

Sven-Erik Alhem: @svenerikalhem

Cissi Wallin: @cissiwallin

Titiyo Jah: @therealtitiyo

Pernilla Wiberg: @pernilla.wiberg

20131128-185119.jpg

1 kommentar

Filed under instagram

One response to “Har du koll på alla kändisarna på Instagram? – Lista

  1. Pingback: Så får du många följare på Instagram | Halloj världen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s